Advanced Financial Accounting
Solutions to extra practice intercompany/intergroup questions
Question 3
Non-current assets land 350,000
Non-current assets
38,000 10+50-26+4 plant+machinery
Goodwill 12,000
Inventories 29,800
Trade receivables 45,000
Cash 22,000
Total assets 496,800
. Share capital 200,000
P+L reserves 181,040
NCI 38,760
Trade payables 56,000
Dividend payable 21,000
Capital, reserves and liabilities 496,800
Workings
Non-current assets
Profit on sale = proceeds – net book value = 30,000 – 4,000 = 26,000
Depreciation before transfer = 20% * 10,000 = 2,000
Depreciation after transfer = 20% * 30,000 = 6,000
Depreciation adjustment = 4,000
Goodwill on ordinary shares = 100,000 – 80% * 110,000 = 12,000
Reserves table
h S
P+L 140,000 130,000
Purp (200)
Profit on nca sale (26,000)
Depreciation adjustment 4,000
Revised P+L 114,000 133,800
Share cap 200,000 50,000
Revaln 10,000
Revised capital and reserves 314,000 193,800
Acquisition P+L reserve. Share capital + reserves = £100,000 = share capital + P+L reserve. Share capital = 50,000. Therefore P+L reserve = £50,000
P+L res = 114,000 + 80% *(133,800-50,000) = 181,040
Question 4
Non current assets 550,000
Goodwill 88,900
Inventories 68,000
Trade receivables 195,000
Cash 115,000
Total assets 1,016,900
Ordinary share capital 200,000
Pref share capital 50,000
P+L reserves 115,500
NCI 70,650
Bonds 60,000
Trade payables 500,000
Dividends payable 20,750
Capital, reserves and liabilities 1,016,900
Workings
P+L res at acqn total capital and reserves = 160,000 (does not include revaln reserve) = ord share capital + pref share capital + P+L res at acqn
Ordinary share cap = 50,000
Pref share cap = 30,000
P+L must be bal fig i.e. 160,000 -50,000 - 30,000 = 80,000
Goodwill on ordinary shares = 200,000 – 70% * ( 150,000) = 95,000
Method 1 for acquisition reserves for goodwill
Need ordinary share capital + reserves since we are calculating goodwill on ordinary shares
For goodwill need to include revaln reserve
i.e ord share cap + revaln res + P+L res = 50,000+20,000+80,000 = 150,000 method 2 for acquisition reserves for goodwill
can also calculate using reserves – total share capital + reserves = £160,000
this includes ord share cap + pref share cap + p+l res but not revaln res
therefore we need to add revaln res and deduct pref capital from total
i.e. 160,000 +20,000 -30,000 = £150,000
Goodwill on pref shares = 35,000 - 60% * 30,000 = 17,000 Goodwill on bonds = 20,000 - 20% *25,000 = 15,000
Goodwill before amortisation = 95,000+17,000+15,000 = 127,000 amortisation = 3* 127,000/10 = 38,100
Goodwill = 127,000 – 38,100 = 88,900